Slovenskí volejbalisti prehrali svoj úvodný zápas na ME

20.09.2013 Celý región

Gdansk 20. septembra (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase ME v B-skupine s Francúzskom 0:3. Zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky st., Andrej Kravárik odohrajú druhé stretnutie v sobotu proti národnému výberu Turecka, ktorý trénuje Talian Emanuele Zanini (17.00).

Slováci v úvode zápasu držali so svojim súperom krok, napriek tomu že po tvrdom servise Ngapetha prehrávali už 9:12. Nemec následne z podania znížil na 11:12 a vzápätí Ngapeth pri smeči namieril do autu (12:12). Francúzi okamžite dva razy odpovedali a po aute Nemca už svietil na ukazovateli skóre stav 15:12. Ten narástol po úspešnom francúzskom bloku už na rozdiel šiestich lôpt (14:20) a po presnom smeči Hardy-Dessourcesa bolo i 23:16. Slovenskí reprezentanti ešte korigovali na 20:24, ale lopta z podania Nemca skončila v sieti - 25:20.

Vstup do druhého setu vyšiel Slovákom a po štyroch výmenách vyhrávali 3:1. Po úspešnom dvojbloku Chrtianskeho ml. a Kohúta viedli 5:2 a po Ogurčákovom smeči dokonca aj 11:6. Za stavu 15:12 v ich prospech dovolili súperovi získať tri lopty v rade a zrovnať na 15:15. Francúzi v tom čase hrali dobre v poli a trpezlivo zakladali útoky, ktoré poväčšine presne zakončovali. Po druhom technickom oddychovom čase francúzsky tím otočil vývoj stretnutia vo svoj prospech (17:16) a Ngapeth zvýšil na 20:18 i 22:19. Slováci sa nezlomili, naopak šnúrou štyroch lôpt naklonili misky váh na svoju stranu. Vzápätí sa ich súper dopustil chyby a Slovensko vyhrávalo 24:22. Francúzi však vyrovnali a mali viac šťastia aj v infarktovej koncovke - 35:33.

V treťom sete vyhrávali slovenskí hráči 3:1, no Ngapethov smeč znamenal obrat v skóre a Francúzsko viedlo 7:5. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. pokračovali v koncentrovanej hre, dobre zbierali lopty v poli a odmenou im bolo vedenie 10:9, 15:12 a po úspešných blokoch i 18:14. Ani toto však neudržali a francúzske družstvo vyrovnalo na 20:20, ale aj 22:22 (z 20:22). Tesnú koncovku tretieho setu (28:26) zvládol lepšie pravidelný účastník svetovej ligy a po víťazstve 3:0 sa mohol zaslúžene radovať.

Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Výsledok je jasný a ja musím teraz analyzovať, čo sme robili dobre a čo nie. Verím, že sa poučíme z koncoviek setov pred zápasom s Tureckom, ktorý je pre nás tým pádom stále kľúčovým. Veril som, že dokážeme s Francúzmi uhrať lepší výsledok, ale boli sme v činnostiach, o ktorých som si myslel, že sú našou doménou, slabší a to rozhodlo."

Michal Masný, kapitán SR: "Vyzeralo to dobre už aj v prvom sete, len v jeho strede bola dlhšie séria Francúzov. Bohužiaľ sa nám to už nepodarilo stiahnuť. Čo sa týka ďalších dvoch setov, tak si myslím, že sme mali dosť šancí na to, aby sme ich ukončili. V druhom sete sme mali jednu loptu cez po servise, no nezložili sme ju. Mrzí nás to, no je to minulosť a zajtra musíme proti Turecku podať ešte lepší výkon ako dnes, najmä na servise, aspoň ja."

B-skupina:
Francúzsko - Slovensko 3:0 (20, 33, 26)
91 minút, rozhodovali: Christensen (Dán.), Simonovič (Srb.), 1400 divákov

Francúzsko: Hardy-Dessources, Rouzier, Toniutti, Lyneel, Ngapeth, Le Roux, libero: Grebennikov (Sidibe, Redwitz, Tillie)
Slovensko: Masný, Kohút, Nemec, Chrtiansky, Kmeť, Ogurčák libero: Ondrušek (Zaťko, Bencz, Hupka, Hruška, Paták)

Na úvod prevapujúca prehra Rusov s Nemeckom
Prvé veľké prekvapenie volejbalových majstrovstiev Európy mužov v Poľsku sa zrodilo hneď v úvodný deň šampionátu. Ruskí olympijskí víťazi totiž v piatkovom otváracom zápase D-skupiny prehrali nečakane hladko s Nemeckom 0:3.